Sırtüstü Yüzme Stili, Backstroke Swimming

Sırtüstü Yüzme Stili, Backstroke Swimming

Sırt Üstü Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Sırtüstü yüzme, yüzme stillerinden sadece biridir. Dört çeşit yüzme tekniği bulunmaktadır. Kelebek stili, serbest stil, sırtüstü stili ve kurbağalama yüzme stili en çok kullanılan yüzme teknikleridir. Sırtüstü yüzme tekniğini öğrenerek özellikle iskelet sistemiyle bağlantılı olan bel fıtığı, boyun fıtığı, siyatik ve kireçleme gibi hastalıklarda önemli ölçüde iyileşme sağlanmaktadır.

Kasları güçlendiren bu teknik sayesinde kısa sürede ağrılarınızdan kurtulabilir ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşabilirsiniz. Kilo ile ilgili problem yaşayan kişiler yüzme ile fazlalıklarından kurtuluyor ve son derece fit bir vücuda sahip oluyor. Kasları çalıştıran yüzme kasları sıkılaştırarak güzel bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor. Sırtüstü yüzmeyi öğrenmek isteyen yüzücüler kolayca bu yüzme tekniğini öğrenebilir.

Sırtüstü yüzme nasıl öğrenilir diye merak eden yüzücüler için birkaç kolay teknikle bu stili öğrenmek mümkündür. Diğer yüzme stillerine kıyasla çok daha kolay öğrenilebilen sırtüstü yüzme tekniği en kolay ve en rahat yüzme stili olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sırtüstü yüzerken baş sürekli suyun üzerinde yer almaktadır. Bu sayede nefes sorunu diğer stillere oranla çok daha az bir şekilde yaşanmaktadır. Sadece kol çekme esnasında baş suyun altına girebilmektedir.

Sırtüstü Yüzerken Nasıl Nefes Alınmalıdır?

Sırtüstü yüzme stili en rahat nefes alınabilen yüzme tekniklerinden biri olduğu için suyun üstünde yatar şekilde bulunan yüzücüler rahatlıkla nefes alma imkanına sahiptir.  Sırtüstü yüzme tekniğinde kişilerin kendisine özel nefes tekniği belirlemesi son derece faydalı olacaktır.

Sırtüstü Yüzme Esnasında Kol Çekişleri Nasıldır?

Sırtüstü yüzme tekniğinde kollar hızlı bir şekilde ilerleyebilmek için suda itici bir görev üstlenmektedir.  Bu nedenle yüzücülerin kollarını iyi kullanması önemlidir. Kollarını iyi kullanan yüzücüler suda sırtüstü yüzme tekniği ile hızlı bir şekilde ilerleme imkanı bulurlar.

Sırtüstü Yüzme Drilleri

Sırtüstü yüzme tekniğine başlarken ilk kol çekişi sağ kol olarak varsayılmaktadır. Sağ kol sudan çıkarıldığında sol kol bacak hizasına getirilmelidir. Sağ kol suya girdiğinde ise sol kol sudan çıkmalı ve bu şekilde sırtüstü yüzme hareketleri sürekli olarak yapılmalıdır.  Su yüzeyinde kalabilmemiz için suyun içerisine giren kolumuz dirsek kısmından yarım bir açı alacak şekilde kıvrılmalı ve kürek görevi görmelidir. Kolların kürek görevi görmesi kendimizi itmemizi ve su yüzeyinde hızla ilerlememizi sağlar.

Sırtüstü yüzme drill olarak antrenmanlar da yapabileceğiniz birkaç drill örneği aşağıdaki gibi sıraladık.

 • Kollar bacağa yapışık sırt ayak vuruşu,
 • Kollar streamline pozisyonunda sırt ayak ayak vuruşu,
 • Kollar bacağa yapışık altı ayakta bir sağ kol çekişi,
 • Kollar bacağa yapışık altı ayakta bir sol çekişi,
 • Kollar bacağa yapışık altı ayak sağ kol, altı ayak sol kol çekişi
 • Kollar bacağa yapışık, altı ayakta bir iki kol aynı anda çekiş,
 • Pull buoy bacak arasında sadece iki kol çekişi ve ilerleme,
 • Pull buoy bacak arasında durmadan suyu çekerek kol çekişi,
 • Sırtüstü pozisyonunda pull buoy ile su hissiyatı, scalling,
 • Sırtüsütü yüzme pozisyonda yüzerken bir kol geride bir kol bacağa yapışık, altı ayakta bir kol değişimi, sırtüstü koordine drill,
 • Sırtüsütü yüzme pozisyonda yüzerken kollar havada altı ayakta bir sırayla kol çekişi.

Buna benzer farklı sırtüstü yüzme drill çalışmaları tekniğinizi çok daha geliştirecektir.

8 Farklı Sırtüstü Yüzme Kol Drill Videoları

Sırtüstü Yüzme Start Çıkış Nasıl Olmalıdır?

Yüzücü duvara bakar ve başlangıç ​​bloğunun bir kısmını veya duvarı elleriyle tutar. Genellikle, kaymayı önlemek için suda dokunmatik yüzeyler ve çubuklarda el tutamakları bulunur. Bacaklar omuz genişliğini, her iki topuk hafifçe duvardan ayrı olacak şekilde duvara yerleştirilir. Başladığını duyurduğunda, “işaretini al” yüzücü, dizlerini 90 derecelik bir açıyla bükerken göğsünü başlangıç ​​bloğuna yaklaştırır. Bazı yüzücüler başlangıç ​​sırasında bir ayağı diğerinden biraz daha düşük tutmayı tercih eder.

21 Eylül 2005’te FINA, su hattının altındaki ayak parmaklarına ilişkin sırtüstü başlama kuralını değiştirdi. Ayaklar şimdi suyun üzerinde olabilir, ancak havuz oluğunun dudağının üzerinde olamaz veya kıvrılmaz.

Kalça ve Diz Uzatma ile Duvardan İtin

Sırtüstü çalışmaya başlarken, güçlü bir bacak tahriki aşağıdaki diğer tüm etkinlikleri etkileyeceğinden, patlayıcı bir bacak tahrikine sahip olmak çok önemlidir. Kalçanızı ve dizlerinizi uzattığınızdan ve mümkün olan en güçlü şutu aldığınızdan emin olun. Çömelme zıplaması yaparak itmeyi düşünün, sadece birinden veya diğerinden değil, kalçalarınızdan ve dizlerinizden sürmek istiyorsunuz.

Hızlı Çıkış İçin Kollarla İtin

Birçok insan vücudu sudan itmek için kolların iki temas noktası olduğunu unutuyor. Marş motorunun bip sesini duyduğunuzda, ilk adımdan itibaren kalça ve bacakların patlamasını kolaylaştırarak kollarınızla olabildiğince sert itin. 

Agresif Başını Geri Atın ve Temiz Bir Giriş Yapın

Çok basit gelebilir, ancak vücut kafayı takip eder. Bu, fizik tedavi okulunda birçok kez duyduğum ama sırtüstü başlangıç ​​için de geçerli bir söz. Bloktan ayrılırken, başınızı vücudunuzun hareket etmesini istediğiniz yönde agresif bir şekilde attığınızdan emin olun. Blokta olduğunuzda, başınızı agresif bir şekilde geriye doğru fırlatın ve boynu kavrayın.

Temiz bir giriş, girişin yüzey sürüklemesini azaltır ve yüzücüyü yavaşlatabilecek sürüklemeyi önler. Temiz giriş, birçok faktörün bir kombinasyonudur: aerodinamik kollar, kemerli sırt, yüksek kalçalar ve sivri burunlar. Arkanızı kavrarken, güçlü başlangıçtan yaratılan enerjiyi yunus vuruşunuza aktarmanıza izin veriyorsunuz. Unutmayın, başlangıç ​​herhangi bir yüzme yarışının en hızlı noktasıdır, suya girdiğinizde bu hızı kaybetmeyin.

Güçlü Su Altı Dolphin Ayak Vuruşları (yunus vuruşları)

Temiz girişten hızı korumanın en hızlı yolu güçlü yunus vuruşları kullanmaktır. Bu vuruşlar için, çekirdek kas sisteminizden güç ürettiğinizden emin olun, ancak vuruş temposunun çok önemli olduğunu unutmayın. Hızlı bir vuruş temposu ile tekme gücünü en üst düzeye çıkarma dengesini bulmaya çalışın. Birçoğu çekirdekten güç üretmeye çalışır, ancak tüm vücudu hareket ettirir. Amaç bu değil, güçlü bir şekilde göbek deliğinden aşağı doğru hareket edin ve hızlı, güçlü vuruşlar yaratın! Özet olarak, Şimdi, güçlü bir sırtüstü başlatmanın adımlarını bilmek, güçlü bir sırtüstü başlatmanın gerçekleştirilmesinden çok farklıdır. Bu, havuza girmeyi ve bunları uygulamaya koymayı beceri edinimi için zorunlu hale getirir. Unutmayın, mükemmel uygulama mükemmel performans yaratır!