Yüzücü Nasıl Beslenmeli

Yüzücü Nasıl Beslenmeli
Yüzücü Beslenmesi Programı

Yüzücü Beslenmesi Programı

Yüzmeye yeni başlayanlar ve yüzmeyi sportif bir faaliyet haline getiren kişilerin doğru beslenmesi önemlidir. Yüzme sporunda başarı elde edebilmek için sağlıklı beslenmek ve doğru besinleri almak gerekmektedir.

Hayatta kalabilmek için su ve gıdaya ihtiyaç duyulmaktadır. Beslenmeden varlığımızı devam ettiremeyeceğimiz için sağlıklı beslenebilmek için hangi besinleri tüketmemiz gerektiği bilmek oldukça önemlidir.

Akıl ve beden sağlığını koruyabilmek adına 40 civarında besine ihtiyaç duyulmaktadır. Açlık hissini bastırmak için gelişi güzel besinler tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Yüzücü Hangi Besinleri Tüketmelidir?

Yüzücü Hangi Besinleri Tüketmelidir?

Yüzme sporuna gönül vermiş kişilerin vücudun ihtiyacını karşılayacak maddeler tüketmesi gerekmektedir. Alınan gıdaların kalite ve miktarı da büyük öneme sahiptir.  Yüzücülerin besin ihtiyaçları hesaplanırken vitaminler, proteinler ve enerji kaynaklarının hesaplanması gerekmektedir. 

Yüzücüler çok fazla hareket etmektedir. Çok hareket eden vücut normal bir bedene göre daha fazla besine ihtiyaç duymaktadır. İdman yaparak yüzme alanında başarı yakalamak mümkün değildir. Yüzme sporunu gerçekleştiren kişinin bedenini bir üst noktaya taşıyabilmesi için doğru beslenmesi de çok önemli bir yere sahiptir.

Yüzücüler Hangi Besin Kaynaklarını Tüketmelidir?

Yüzücüler Hangi Besin Kaynaklarını Tüketmelidir?

Besinler enerji veren ve enerji vermeyen besinler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Enerji veren besinler arasında; karbonhidrat, yağ ve protein bulunmaktadır. Enerji vermeyen besin kaynakları arasında ise; lifler, su elektrolitler, mineralle, eser elementler ve vitaminler bulunmaktadır.

İyi bir yüzücünün vücudunda bu bileşimler bulunmaktadır. Ancak organizmanın çalışabilmesi için gerekli olan enerjiyi alması gerekmektedir. Bu nedenle dengeli bir karbonhidrat, protein ve yağ alımı gerçekleşmesi gerekmektedir. Alınan enerjinin hücrelere doğru bir şekilde dağıtabilmesi için vitaminler, minerallere ve su gibi maddelere de ihtiyaç duyulmaktadır.

Yüzücülerin Dengeli Beslenmesi İçin Gereken Besin Ögeleri

Yüzücülerin beslenme şekli meydana getirilirken dengeli bir besin dağılımı ortaya çıkarmak gerekmektedir. 

Bir kişinin dengeli bir şekilde beslenebilmesi için günlük gıdasının %20′si protein, %30-35′i yağlar ve %50-55′i karbonhidratlardan meydana gelmelidir. Yüzücülerde protein oranı %5 ile 10 arasında arttırılmalıdır.