Yüzmede Nefes Alma Tekniği

Yüzmede Nefes Alma Tekniği
Yüzmede Doğru Nefes Alma Tekniği

Yüzme öğrenmeye başlamadan önce belirli tekniklere hakim olmak yerinde olacaktır. Bu anlamda yüzme öğrenmenin başında gelen durumlardan biri olan yüzme korkusunun başlangıç olarak atlatılması gerekecektir.

Yüzme öğrenmenin önemli noktalarının başında ise nefes alıp verme konusunda doğru tekniklerin uygulanıyor olması gerekmektedir. Bu anlamda genellikle yüzmede doğru nefes alıp verme konusunda detaylı bir takım çalışmaların yapılması gerekecektir. Ağızdan alınıp verilen nefes için suyun altında da aynı şekilde burundan verilmesi gerekecektir.

Nefes vermeyi ve almayı öğrendiğiniz zaman yüzme konusunda sorun yaşamayacaksınız. Bu şeklide en önemli adımı da atlatmış olacaksınız. Ağızdan nefes alıp verirken dikkat edilmesi gereken bir takım konular bulunmaktadır.

Yüzmede doğru nefes alıp verme işleminin yapılmaması durumunda kişinin çabuk yorulması da söz konusu olacaktır. Nefesin bittiği noktada ise sizin yorulmanız durumu gerçekleşecek ve bu noktada başınızı suyun yüzüne çıkarmanız gerekecektir.

Yüzme konusunda yüzme esnasında nefesiniz bittiği zaman çok kısa bir süre içinde suyun yüzüne çıkarak o noktada kısa sürede nefes alarak tutup suyun alt kısmına burnunuzdan suyu vermeniz gerekecektir. Bu şekilde doğru nefes alıp verme teknikleri uygulamış olacaksınız.

Eğer suyun altına nefesinizi vermezseniz, bu durumda suyun yüzünde hem nefes almak hem de nefes vermek zorunda kalacaksınız. Bu noktada ise etkin bir nefes alıp verme söz konusu olamayacaktır.

Yüzmede doğru nefes için gerekli olan bir diğer durum ise nefes tutuş süreniz olacaktır. Yüzerken iyi bir ilerleme sağlamak için mutlaka kısa sürede nefes alıp verme işlemini sağlamanız gerekecektir.

Bu şekilde de suda burnunuzdan nefes alıp vermeniz oldukça önemli olacaktır. Suyun üzerinde alınıp verilen nefes sizi bunaltacak ve yorulmanızı sağlayacaktır. Su içinde de nefes verdiğiniz zaman yavaş vermeniz sizin için ideal olacaktır.