Kelebek Yüzme Stiliyle Nasıl Yüzülür?

Kelebek Yüzme Stiliyle Nasıl Yüzülür?

Kelebek Yüzme Stiliyle Nasıl Yüzülür?

Kelebek yüzme stili serbest stile oranla çok daha zor olan bir yüzme tekniğidir. Serbest yüzme tekniğinde bacaklar makas şeklinde hareket ederken kelebek stil yüzmede her iki bacağın bitişik olduğu ve aynı anda çalıştığı gözlemlenmektedir.

Kelebek yüzme tekniği sporcuların genellikle en son aşamada tercih ettiği yüzme stilidir. İlk olarak diğer yüzme stillerini öğrenmek isteyen pek çok yüzücü en son aşamada kelebek yüzme stilini öğrenerek yüzme tekniklerinin tamamını öğrenir.

Kelebek yüzme stili öğrenmesi daha zor olmasına rağmen son derece keyifli ve haz veren yüzme stillerinden biridir. Kelebek yüzme tekniğini kullanarak yüzen pek çok yüzücü hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan kendine büyük faydalar sağlar.

kelebek yüzme

Kelebek Stil Yüzerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kelebek stil yüzmede dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.  Kelebek stilin en belirgin özelliği dolfin adındaki bacak vuruşlarıdır. Bu bacak vuruşlarını doğru bir şekilde yapmak hızla ilerlemenizi sağlayacaktır. Bacaklarda olduğu gibi kollarda da dolfin adı verilen vuruşlar bulunmaktadır.  Kelebek yüzme stilinde kolların aynı şekilde atılmasına özen gösterilmelidir. 

Kelebek yüzme profesyonel şekilde gerçekleştirilirse estetik bir yüzme stili izleme imkanına sahip olabilirsiniz. Son derece estetik ve görsel açıdan şık bir görüntü ortaya çıkaran kelebek yüzme stilinde kollar uzanmadan önce mutlaka başın suya girmesi gerekmektedir. Kelebek stili diğer yüzme stillerinden ayıran en önemli özellik bu aşamadadır. Kollar uzanmadan baş suya girmeli ve kelebek stili yüzme başarılı bir şekilde gerçekleşmelidir.

Kelebek Yüzme Nasıl Gerçekleşir?

Kelebek stiliyle yüzen yüzücülerin vücutları genellikle gergindir. Kelebek stilde yüzerken suyun çekiş biçimi diğer yüzme tekniklerinden farklılık göstermektedir. Kolun suya girmesiyle birlikte bir uzanma gerçekleşir. Suyu kendinize doğru çekerken iki kol birbirinden uzaklaşmaya başlar. Karın bölgesine geldiğinde kollar tekrardan bir araya gelmektedir.

Kelebek stili yüzmede başarı elde edebilmenin en önemli koşulu sürekli çalışma ve tekrardır. Kusursuz bir şekilde kelebek yüzme stiliyle yüzmek isteyen kişilerin çok fazla çalışmaya ihtiyacı vardır.  Kelebek yüzme stilinin doğru bir şekilde uygulanması halinde herkes tarafından çok sevilen ve çok beğenilen bir yüzme branşı olduğunu unutulmamalıdır. Pek çok insanın çok beğenerek uyguladığı kelebek stil yüzme tekniği estetik açıdan da göz doldurmaktadır.

Kelebek Yüzme Stilinin Faydaları Nelerdir?

Kelebek yüzme stili ile fiziksel olarak gelişebilir ve omurgadan kaynaklanan rahatsızlıkları önemli ölçüde indirgeyebilirsiniz. Kelebek stili yüzme tekniği sayesinde iskelet sistemini olumsuz yönde etkileyen bel fıtığı, boyun fıtığı, kireçlenme, omuz ağrısı ve sırt ağısı gibi hastalıkları önemli ölçüde engeller ve ağrıların giderilmesine katkı sağlar.

Fiziksel açıdan gelişime büyük katkı sağlayan kelebek yüzme stili kasları geliştiren yüzme metotlarından biridir. Özellikle çocukların gelişim dönemlerine katkı sağlayan kelebek stili yüzme hem keyifli hem de sağlıklı bir hayat için önemli bir yere sahiptir. Kelebek stili yüzme kişilere psikolojik açıdan da destek sunar. Suyun rahatlatıcı etkisi olduğunu unutmayın. Suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde hem yüzme tekniği öğrenecek hem de kendinizi suyun sakinliğine bırakacaksınız. Kelebek stili yüzme gün içerisinde yaşamış olduğunuz tüm stres, gerginlik ve yorgunluğu almaktadır. Kelebek stili yüzmeyi öğrenirken bir yandan da yüzmenin vermiş olduğu mutluluğu yaşayabilirsiniz. Kelebek yüzme stilinin faydaları arasında zayıflama oldukça önemli bir yere sahiptir. Son derece zorlu bir  süreç olan kelebek yüzme stili hem kasları çalıştırmak hem de vücudunuzu şekillendirmek açısından son derece önemli yüzme teknikleri arasında yer almaktadır.

Aşağıdaki kelebek yüzme stili videoları izlemeyi unutmayın. İyi seyirler.

Kelebek Yüzme Videoları İzleyin Tekniğinizi Geliştirin.