Bebek Yüzme Dersleri

Bebek Yüzme Dersleri

Bebekler İçin Yüzme Eğitimleri

03-05 yaş grubundan oluşan bebek yüzme derslerimiz yakacık yüzme havuzunda devam etmektedir. Bu yaş grubu için çalışmalarımızı temel amacı, su aktivitesi, su güvenliği ve suya adaptasyon çalışmalarıdır. Özellikle tuvalet eğitimini tamamlamış bu yaş grubu çocuklar katılabilirler. 

Grup dersler halinde yapılan çalışmalarda ebeveynler katılmamaktadır.

Bebek yüzme eğitimlerimizi yerinde izleyebilirsiniz.

03-05 YAŞ YÜZME EĞİTİMİ TEMEL AMAÇLAR
 • Su aktivitesi ve suya adaptasyon,
 • Motor becerilerinin gelişimi,
 • Yüzme sporunu tanıtma ve sevdirme,
 • Sosyalleşmeyi öğretmek,
Bebeğime Yüzme Öğretirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bebeğinize yüzme öğretecek özel bebek yüzme kursları var, fakat onun bu deneyimi sizinle yaşamasını istiyor olabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz noktalar mevcut. Bebeğinize yüzme öğretmeden önce bazı şartları sağlamalısınız. Kullanılacak havuz kesinlikle soğuk olmamalı. 30-32 derecelik su sıcaklığı yeterli olacaktır. Onun üşümemesi için ara ara omuzlarına kadar suya sokup bir süre su altında kalmasını sağlayın. Suyun içinde üşümeyecektir. Büyük havuzlar çabuk ısınamazlar. Bu nedenle onun ilk deneyimi bir küvet ya da çocuk havuzunda olmalı. Suda kalma süresini yavaş yavaş arttırmalısınız. İlk seans 10 dakika olabilir, sonrasında yüzme seanslarını 30 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Bebeğinizin cildi normalden daha hassas ise klorun cildini tahriş etmeyeceğinden emin olmak için doktorunuza danışmayı unutmayın.

Yüzme alıştırmalarına gittiğinizde yanınızda mutlaka bunları bulundurmalısınız;
 • Yanınızda, “mayo bebek bezi” diye geçen, havuzdaki suyu çekmeyen bebek bezleri bulundurun.
 • Bebeğinizin banyo oyuncaklarından birkaçını yanınızda bulundurun. Onu yüzmeye teşvik ederken rahat ve eğlenceli bir atmosfer sağlayın.
 • Eğer havuz kapalı değilse uygun güneş kremleriyle cildini korumayı unutmayın ve uzun süre güneşte kalmaktan kaçının.
Bebeğime Nasıl Yüzme Öğretirim?

Bebeğinizin önce size güvenmesi gerekiyor. O suyu sevebilir fakat büyük bir havuzda yüzmek biraz korkutucu gelebilir. Bunun için onu rahatlatmak adına çeşitli yollar deneyebilirsiniz.

 • Bebeğinizi her zaman kendinize yakın tutun ve onunla göz teması kurmayı unutmayın.
 • Suyun yüzeyinde durması kadar suyu yutmayıp üflemesi de önemli. Ağız hizasını suyun altına getirin ve kabarcıklar çıkarın. Bu hem onun için eğlenceli olacak hem de suyu yutmak yerine üflemesi gerektiğini öğrenmesini sağlayacaktır.
 • İlk egzersiziniz sırt üstü yatırmak olmalı. İlk etapta omzundan desteklemeniz ve elinizi omzundan ya da sırtından ayırmamanız gerekiyor. Düşme refleksleri onun bacaklarını çalıştırmasına ve zamanla yüzmesine sebep olacak.
 • Bundan sonraki süreçte ona kol çırpmayı ve suyun yüzeyinde durmayı öğretebilirsiniz. Bunun için tüm motor becerilerini kullanacaktır.
 • Yüzüne su geldiğinde korkabilir. Bunun için ilk etapta yüzüne su gelmemesine özen gösterebilirsiniz.
03-05 Yaş Yüzme Derslerimiz Kareler