Yüzmeye Kaç Yaşında Başlanmalı

Yüzmeye Kaç Yaşında Başlanmalı
Yüzmeye Kaç Yaşında Başlanmalı?

Yüzmeye başlama yaşı genelde 03 yaş veya 04 yaştan başlaması mümkün. Bu yaş grubu için yüzme su aktivitesi olarak nitelenmektedir.

Uygun havuz ve deneyimli eğitmenler gözetiminde her yaştan kişi kısa sürede su ile tanışabilir. Yeteri kadar ısıtılan, temiz bir havuza sahip olan havuzlarda erken yaşta olan çocuklar için de yüzme öğrenmek mümkün olmaktadır.

Gelişen ülkelerde yüzme sporuna olan ilgi her gün artmaktadır. 3 yaşını geçmiş olan bebekler de yüzme antrenmanlarına katılabilir.

yüzmeye başlama yaşı

Yüzmeye başlama yaşı, oyun grubu kapsamında yüzme eğitimleri verilen bebekler suya ısınma ve adapte olma çalışmaları da gerçekleştirilecektir. 16 yaşında yüzmeye başlamak da kısa sürede yüzme öğrenilmesini sağlayabilir.

Ülkemizde ise genel olarak 6 yaşındaki çocuklar yüzmeye başlamaktadır. Uygun havuzlarda 3 ile 5 yaş arasında ki minikler yaş grubu da yüzme derslerine katılabilir.

Yüzmeye Başlama Yaşı, İdeal Yüzme Öğrenme Yaşı Kaçtır?

Havuzların derinliklerinin uygun olması gerekmektedir. Çocukların 5 yaşında jimnastik sporuna başlaması, bir yıl jimnastik eğitimi alıp ardından 6 yaşında yüzmeye başlaması ile daha başarılı olduğu bilinmektedir.

Altılı yaş grubunda olan çocukların yüzmeye başlama sayesinde yeteneklerini geliştirip ileri ki yaşlarda iyi yarışmacılar olmaları mümkündür.

Yetenekli olduğu halde altılı yaşlardan sonra yüzme öğrenen çocuklar kaybettikleri her yıl için yaşıtlarına göre daha dezavantajlı duruma düşecektir.

15 yaşında yüzmeye başlamak mümkün olduğu gibi 2 yaşında da mümkündür. Bu sebeple her spor branşının başlangıç yaşı olduğu gerçeği de göz ardı edilmemelidir.

Yüzmek için bebeklik dönemi baz alınabilir. Bebeklerin gelişim dönemlerinde yüzmenin getirdiği faydalar bulunmaktadır. Omurga sağlığı için yüzme öğrenilmesi gerekmektedir.

Yetişkinler Yüzme Öğrenebilir Mi?

Erken yaşlardan itibaren yapılabilen tek spor olan yüzme ile son derece pozitif etkiler alınabilmektedir. Yüzme ruh ve beden sağlığını geliştiren sporlardan biri olmaktadır. Yüzmeye başlama yaşı, çocukların erken yaş dönemlerinden itibaren profesyonel olarak yüzmesi için onlara ömürleri boyunca edinecekleri hobi ve spor malzemesi bulunmaktadır.

15 yaşında hangi spora başlanır derseniz yüzme sizin içinde ideal olmaktadır. Bebeklerin yüzme öğrenme sırasında nefes alıp vermesi, bacak kaslarını kullanabilmesi sağlanmaktadır.

Yüzmeye yetişkinlerde başlayabilmekte, kısa sürede etkili şekilde yüzme öğrenmeleri mümkün olmaktadır.

Ağızdan nefes alıp burundan nefes verilmesi öğrenildiği zaman yüzme alanında en etkili adım atılmış olacaktır.