Performans Yüzme

Performans Yüzme
Nasıl Lisanslı Yüzücü Olunur?

Kursiyer grubumuzu son aşamasına gelindiğinde antrenörün gözlemiyle takımla antrenmanlara çıkar. Eğer antrenmanlarda başarılı olup o tempoya ayak uydurabilirse devam sporcu ile devam edilir.

Eğer dışarıdan gelen bir sporcu ise yaş grubuna göre belli kriterleri geçmesi gerekmektedir.

Performans Gruplarımızı Nasıl oluşturmaktayız?

Bu seviyede hem yetenekli çocukları sporu sevdirme aynı zamanda ciddi bir iş olduğunu ve disiplin bir şekilde yapılması gerektiğine vurgu yapılır.

Daha çok teknik öğrenim içerir. Çabukluk bu yaşlarda gelişir. Yapılan yarışmalar çocukların yarış psikolojisini yenmesi için yapılır.

11-12 yaş -Gelişim yaşı:

Bu seviyede çocukların teknik öğrenim ve aerobik kapasite esastır. Çabukluk bu yaşlarda gelişmeye devam eder.

13-14 yaş- Yıldızlar:

Bu yaş grubunda yüzücüler ilk defa milli takıma seçilmek için mücadele ederler. Yıldızlar şampiyonasında mücadele ederler. Çoğunun tekniği artık oturmuş olup küçük detaylar üzerinde oynama yapılır. Artık kara antrenmanları da devreye girecektir.

Bu yaştaki çocuklar yarışlardaki hatalardan ders çıkarak ileri ki yaşlarda yapması gerektiğini öğrenmelidir.

15-16 yaş – Gençler:

Bu yaş grubunda yüzücüler bütün  enerji sistemlerini kullanarak çalışır. Ve kara antrenmanları ile anaerobik çalışma küçük yaş gruplarına oranla daha sık çalıştırılır. Beslenmeye daha çok dikkat edilir.

17+ yaş –Açık yaş:

Bir yüzücünün derecelerinin en iyi olduğu dönem olması gerekir. Bunun içinde küçük yaş gruplarında doğru antrenman yapılması önemlidir.

Performans Yüzmenin Avantajları nelerdir?
  • Lisanslı olma,
  • Okullarda Burs alma,
  • Yurt dışında Burslu okuma,
  • Milli takıma girme,