Dolphin Ayak Vuruşu Nedir?

Dolphin Ayak Vuruşu Nedir?
Kelebek Yüzmede Dolphin Ayak Vuruşu Nedir?

Kelebek stilde diğer stillerden daha fazla aşağı ve yukarı hareket vardır. Bu hareketler 3 ana faktörden oluşur; Ayakların aşağıya hareketi, kalçayı yukarı kaldırır. Kolların öne doğru savrulması, baş ve omuzları aşağı doğru çeker. Kol çekişinin ilk kısmı, baş ve omuzları yukarı kaldırır.

Yüzücüler, kelebek yüzme tekniği çalışırken antrenmanlarda bazı anahtar noktalara dikkat etmelidir. Önemli itiş sağlayan kuvvetli ayak vuruşunun teknikte dengeyi sağladığı noktası gibi, yüzücüler çalışmalarda becerili ve hızlı olabilmek için kelebek dolphin vuruşlara yoğunlaşmalıdır. Yüzmede dolphin ayak vuruşu videolarını sitemizden izleyebilirsiniz.

KELEBEK TEKNİĞİNDE KOL VE AYAKLARIN ZAMANLAMALARI
 • Kelebek teknikte ilk hamle esnasında ayaklar aşağı vuruşu kolların giriş ve dışa süpürme esnasına kadar devam etmektedir.
 •  Kolların içe süpürme hareketi yukarı ayak vuruşunu gerçekleştirir.
 • Kolların yukarıya doğru hareketiyle ayak vuruşu aşağıya doğru olmalıdır.
 • Sıradaki üst vuruş hareketi kolların geri getirilmesi esnasında meydana gelir.
Kelebek Yüzme Tekniği Nasıl Yüzülür?

Her bir vuruş hareketinde vücut sürekli pozisyon değiştirdiğinden, kelebek yüzüşü için tek bir vücut pozisyonundan söz etmek yararsızdır. Birincisi, kol hareketinin en itici aşamalarında vücut olabildiğince düz bulunmalıdır. Kol hareketinin iç süpürmesi esnasında bacakları yukarı getirmek ve yukarı süpürmesi esnasında fazla derine itmemek sayesinde yerine getirilir.

İkincisi, kalça ilk aşağı vuruş hareketinde yüzey boyunca yukarı ve ileri doğru hareket etmelidir. Bu yerine gelmezse, vuruş yeterince itici olmamış ya da akış çizgisi biçimine sokmada gereken fonksiyonu yerine getirmemiş demektir.

Üçüncüsü, ikinci vuruşu kalçayı su seviyesinin üzerine çıkaracak kadar kuvvetli olmamalı, yoksa kolları geri kazanma hareketi engellenmiş olur. Ancak sadece kalçayı su seviyesinde tutmaya yetecek kadar güç kullanmak gerekir.

KELEBEK YÜZME TEKNİĞİNDE NEFES ALMA ZAMANLAMA

Kolların yukarı süpürme hareketi esnasında yüzücünün yüzü su yüzeyinin üstüne çıkmalı, bu hareket tamamlanırken yüzücü ileri doğru nefes almalıdır. Kolların geri alma hareketinin ikinci yarısında baş tekrar suya girmeli ve nefes almadan geçen vuruşların kolu geri kazanma süreci de su içinde bulunmalıdır.

Nefes alma hareketi, kolların dışa süpürmesi esnasında başlar, yukarı süpürme esnasında başlamaz. Kolu suya girerken yüzücü aşağıya doğru bakar. Yüzücü kolun yukarı süpürme hareketi esnasında başını su üstüne çıkarmak için dış süpürme ve iç süpürme esnasında kafasını kaldırmalıdır.

İçeri süpürme sonunda baş suyu yarmalı ve su üstünde kalmalıdır. Burada, yukarı süpürme ve kolu geri kazanma hareketinin ilk yarısında nefes alınır; önemli nokta ise yüzücünün kolu suya girmeden önce başı suya girmelidir.

KELEBEK YÜZME KOL ÇEKİŞİ VE HATALARI

Yüzücüler süpürmeye başlamadan önce ellerini yeterince kaydıramazlarsa dirsek düşmesi gözlenebilir. Serbestçilerin aksine kelebekçiler vücutlarını kenardan yuvarlamazlar. Böylece tekrar suyla karşılaşıncaya kadar ellerini ve kollarını dışa doğru kaydırmalılardır.

 •  Yüzücülerin en çok yaptığı hatalardan biride kollarını çok kuvvetli bastırmalarıdır; bu, suyu iter ve ileri hız artışını azaltır.
 •  Kollarını çok yükseğe kaldırmak.
 • Suyu sürterek yüzmek.
AYAK VURUŞU HATALARI
 • Dolphin ayağı kuvvetli ve etkili bir şekilde vuramamanın en yaygın sebebi ayak bileklerinin ayakları içeri doğru çevirmeye uyum sağlayamamasıdır.
 • Yapılan diğer bir hata ise ayağın çok derine daldırmaktır. Ayağın yukarı doğru hareketini yaparken dizlerinin çok bükülmesidir. Ayağı çok erken vurmak.
KELEBEK ALIŞTIRMA UYGULAMALARI DRİLL VE KOORDİNE
 • Kollar kalça yanında dolphin ayak çalışması.
 • Kollar önde bir el diğer elin üstünde dolphin ayak çalışması.
 • Bir kol önde diğer kolla serbest kol çekişi dolphin ayak.
 • Kelebek kol kurbağa ayak.
 • Sol kol kalça yanında sağ kolla kulaç atıp soldan nefes alma, bu sefer sağ kol kalça yanında sol kolla kulaç atıp sağdan nefes alıp verme.
 •  Kelebek stil yüzme dört defa dolphin ayak çalışması.
 • 3 defa sağ kulaç yüzme dolphin ayak, 3 defa sol kulaç yüzme dolphin ayak ve 3 defa kelebek yüzme.
 • Elimizde bir top ayaklarda palet dolphin çalışması ve daha sonra paletle kelebek stil yüzme.
KELEBEK YÜZME TEKNİĞİ VİDEO