Cuma , Nisan 20 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzme Kas Yapar mı?

Yüzme Kas Yapar mı?

Vücudumuzun yaşımıza bağlı olarak sahip olması gereken bir kas ve yağ oranı vardır. Dengeli beslenen ve düzenli olarak spor yapan kişilerde bu oran ortalamanın üstüne çıkar ve sağlıklı olarak nitelendirebileceğimiz bir dengeye gelir. Ancak spor yapmayan ve beslenmesine dikkat etmeyen herkes, her yıl kas oranında azalma yaşamaktadır.

Kaslarımız fizyolojik yapısı gereği, ne kadar çalıştırılırsa kendisini o kadar çok geliştirmek eğilimine sahiptir. Kısacası hangi kas grubunuzun daha güçlü olmasını istiyorsanız, daha çok o kas grubunuzu çalıştıran hareketlerle yaptığınız idmanlar sonucunda vücudunuzda bu kasların diğer kas gruplarınıza oranla gözle görünür bir farkla geliştiğini görebilirsiniz.

Yüzme vücutta ki bütün kas gruplarını aynı anda çalıştırabilen tek spor dalıdır ve kaslarımızın üzerinde zorlayıcı etkisiyle kaslarımızın kuvvetlenmesini sağlar. Bu nedenlerle özellikle yeni spor yapmaya başlayan kişiler için özellikle tavsiye edilmektedir.

Yüzme mi, Ağırlık Çalışmak Mı?

Yüzme sporuyla uğraşan kişilerin fiziksel görünümü göz önüne getirildiğinde yüzmenin en çok omuz ve kol kaslarını çalıştırdığı düşünülse de, yüzme sırasında bunlara ek olarak sırt, göğüs, bacak, kalça ve bel kaslarımızın da tamamı çalışır.  Özellikle erkekler açısından görsel anlamda bu kasların çalışması kadar büyüyüp gelişmesi de son derece önemlidir.

Merkez bölge olarak adlandırılan kas gruplarının çalıştırılmasında ve büyümesinde yüzmeden daha etkili olan bir spor henüz bulunamamıştır. Ayrıca yüzme esnasında vücutta bulunan beyaz ve kırmızı kasları oluşturan tüm kas liflerinin birlikte çalıştığı birbirinden bağımsız hareket etmediği gözlemlenmiştir.

Bu sayede uzun mesafe yüzüldüğünde hem aerobik, hem de ağırlık kaldırma çalışması yapmış gibi gayret sarf etmiş olursunuz.

Hem kadınlar, hem de erkekler için yüzmeyi ideal spor dalı kılan bu etkiler, daha sağlıklı bir bedene sahip olmamızı sağlar. Omurga sağlığını korumak için de doktorlar tarafından en çok önerilen spordur. Özellikle bel fıtığı hastaları için, bel kaslarını güçlendirmek için birebirdir. Sonuç olarak yüzme ağırlık çalışmaları kadar etkili ve hızlı bir şekilde kaslarınızı büyütmez, ancak düzenli olarak yapıldığında kas ağırlığımızı belirgin bir şekilde artmasına neden olur.

 

 

 

 

 

 

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın