Cuma , Nisan 20 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Bebek Havuzlarının Temizliği

Bebek Havuzlarının Temizliği

Bebek Havuzlarının Temizliği

Yüzme sporunun günden güne gelişmesi her yaş grubunun da ilgi duymasını sağlamıştır. Bebek havuzlarının sıcaklığı da son derece önem taşımaktadır. Ülkemizde bebek havuzlarında bulunan suların 28 ile 29 derecede olması uygun görülmüştür. Havuz temizliği nasıl yapılır derseniz uzmanlarca denilebilir. Bu derece bakteri ve virüs oluşumunu engellemektedir. Havuzları her gün onlarca kişinin kullandığı düşünülürse temizliklerinin özenle yapılmasının önemi fark edilmektedir.

Havuzlarda Aranan Nitelikler

Havuzların dış sıcaklığı da önem taşımaktadır. 29 ile 30 derece sıcaklıklar bebeklerin üşümesini de engellemektedir. Havuza girerken kullanılan merdivenlerin temizliği, terliklerin altlarının temizliği kritik öneme sahip konulardan biridir. Yeni sistemlerle donatılan havuzların temizliğinin ozon yada iyon ile yapılması gerekmektedir. Havuz suyu ne zaman değiştirilir diyorsanız haftada bir kez dinlendirilmeli belirtmeliyiz. Klora nazaran çok daha uygun bir seçim olabilir. Havuzların yüksekliğinin uygun olması da temizliklerinin yapılmasında önem taşımaktadır. Uzmanlar tarafından havuzların denetimlerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir.

Eğitimli Kişiler Tarafından Havuz Temizliği

Eğitimli teknisyenler tarafından korunmayan, merdiven altı imalatları ile temizlenen havuzlarda can sıkıcı hastalıklar yaşanması mümkündür. Havuz kullanılan yüzme derslerinde kimyasal malzemelerle temizlik sağlanmalıdır. Havuzlarda mantar oluşumu sık sık görülmektedir. Havuz girişinde yer alan bölgelerde ayakları steril etmek için potasyum permangat içeren ayak havuzları oluşturmak da etkili olacaktır. Havuz bulanıklığı nasıl giderilir diyorsanız kimyasallarla dememiz mümkün. Yüzme havuzlarında bebeklerin bezsiz girmesi sonucu çeşitli bakteriyel vakalar yaşanabilir. Bebeklerin çocuk bezleri kullanması hastalıkların önlenmesinde etkili olacaktır.

Havuzlarda Uygulanan Hijyen Kuralları

 Havuzlarda bağlı klor oluşumunu engellemek, ciddi müdahale etmek için temizliklerinin ozonlarla yapılması gereklidir. Yüzme havuzlarında görülebilecek en tehlikeli vakalardan olan lejyoner virüslerde suyun kirlenmemesi önem taşımaktadır. Havuza girmeden önce duş almak hijyenin sağlanmasında etkilidir. Havuzlar mümkünse haftada en az bir tam gün dinlendirilmelidir. Klor havuzu nasıl temizler diyorsanız profesyonelce dememiz mümkün. Yandan taşmalı havuzlar için de hijyen kuralları önem taşımaktadır. Açık havuzlar mutlaka taşmalı olarak imal edilmiş olmalıdır. Toprak, toz, böceklerin havuza düşmesi sağlık problemleri yaşanmasına neden olacaktır.

 

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın