Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzme Kursu

Yüzme Kursu

Güvenli Şekilde Yüzme Öğrenmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Güvenli şekilde suya girerek ayakları havuz zeminine basmak ve suya alışmak yüzme derslerine başlamadan önce önem taşımaktadır. Su ile arada bağ oluşturmak yüzme derslerine başlamadan önce gerekmektedir. Yüzme eğitmenlerinin yardımıyla suda yatay olarak durmak en kolay şekilde ve kısa yoldan öğrenilecek adımlar arasında gelmektedir. Yüzme kursu seçimi yaparken branşında uzman, gerekli eğitimleri almış kişilerin eğitimci olup olmamasına dikkat edilmelidir. Yatay olarak durma hareketi tam olarak yapılmaya başlandıktan sonra ayakların çırpılması yapılmaktadır. Öğretmenler gözetiminde bu hareketleri yapmak öğrencilere güvende olduğunu hissettirecektir. Bu şekilde suda boğulma korkusu olmadan etkili şekilde temel yüzme becerileri kazandırılması mümkündür.

Yüzme Kursu Eğitim Programları Hakkında Detaylar

Öğrencilere ayak çırpmaya kadar ilerleyen kademeli çalışmalar ilk gün yaptırılmaktadır. Kursların genellikle ikinci gününde bu çalışmalar tekrarlanarak güne başlanmaktadır. İlerleme hızına göre diğer aşamalara etkili şekilde öğrenerek geçilmektedir. Öğretmenler kursiyerlere verdikleri ilgiyi kademeli olarak azaltacaktır. Kursiyerler en sonunda hareketleri tek başına yapmaya başlayana kadar çalışmalar devam etmektedir. İlerleme durumuna göre iki ya da üç gün ayak vuruşu çalışmaları devam edebilmektedir. İyice pekişen ayak vuruşu çalışmalarının ardından kollarla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Doğru Nefes Almanın Yüzme Eğitimine Katkısı

Nefes çalışmaları da yüzme öğrenirken kilit önem taşıyan noktalar arasındadır. Çeşitli egzersizlerle kalan derslerde gün boyunca serbest stil yüzerken nefes alma becerileri de geliştirilmeye çalışılmaktadır. Nefes alma çalışmalarına paralel olarak serbest stil yüzme tekniği de gelişmektedir. Sırasıyla su yüzeyinde durma çalışmaları devam edecektir. Yüzme kursu programlarına kayıtlar doğrultusunda grup sayıları ve karma olup olmayacağı belirlenmektedir.  Sekiz yüzme dersinin sonunda hedeflenen ilerlemelere ulaşılmasına çalışılmaktadır. İlk zamanlar 4 ya da 5 metre yüzebilmek, denizde boyu geçen derinlikte tekneden suya girmek, suda durup geri dönme çalışmaları da hedeflenen kazanımlar arasında bulunmaktadır.

Başlangıç Aşamasında Hedeflenen Kazanımlar

Ortalama 20 metre uzunluğa sahip havuzlarda serbest stil yüzmenin ardından kurbağalama, sırt üstü, kelebek ve isteyenler için balıklama, suya çivileme çalışmaları yapılmaktadır. Yüzme antrenörlüğü belgesi olmayan ya da spor okulu üniversitelerinden mezun olmayan kişiler ya da kurumlardan ders alınmaması güvenli şekilde yüzme öğrenmek isteyenler için kilit noktada önem taşımaktadır.

Kısa Sürede Neler Öğrenilebilir?

Genel olarak başlangıç aşamasında suyun üzerinde rahatça kalabilmek, istediğiniz yöne doğru korkmadan gidebilmek, boyu aşan yerde korkmadan yüzebilmek, havuz ya da deniz gibi alanlarda yüzerken rahatça konuşabilmek hedeflenmektedir. Yüzme kursu programlarına bebek, çocuk, gençler, yetişkinler olmak üzere çeşitli yaş gruplarından kişiler kayıt yaptırabilmektedir. Uzman doktor, terapist gibi destekleri sağlayan, yüzme eğitimine bilimsel olarak yaklaşan kurslarında sayısı oldukça fazladır. En yakın havuzlarda, istenen gün ve saatlerde eğitim alabilmek esnek kurs programlarınca mümkün olabilmektedir.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın