Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzmenin Psikolojik Faydaları

Yüzmenin Psikolojik Faydaları

Yüzmenin insan sağlığına birçok alanda faydası olduğu gibi sinir sistemine de sayısız faydası bulunmaktadır. İnsan psikolojisine de faydaları olan spor dalında düzenli yapılan egzersizlerin faydası da çok büyük.

Yüzmenin püf noktaları hakkında bilgili olan kişiler sporu en iyi şekilde icraa etmektedir. Suya giren insanların ortak paylaşımı ise yüksek bir rahatlama ortaya çıkardığı sonucunu savunuyor. Yüzme sonucunda endorfin hormonu salgılanıyor. Bu hormon rahatlama duygusu ile birleşince sinirsel ve psikolojik rahatlama da beraberinde geliyor.

Sportif faaliyetler alanında en çok yüzmeyi tercih eden kişilerin gelişme dönemlerinde kendilerine güvenen bireyler oldukları, ergenlik dönemi sorunlarını kolaylıkla atlatabildikleri gözlenmektedir.

Yüzme Sporunun Ruhsal Gelişime Katkıları

 Çocukların hırslı bireyler oldukları, herhangi bir işe başlarken yüksek koordinasyon becerisine sahip oldukları, her tür sorunda adaptasyonlarının yüksek olduğu da gözlemlenmekte. Programlı, disiplinli, aktif ve başarılı bireyler yetişmesinde yüzmenin faydaları yadsınamaz. Dünya çapında çok sayıda yüzücüye yapılan araştırmalar yüzücülerin yüzme spor faaliyetlerini rahatlatıcı ve gevşetici sporlar olarak kabul ettiği sonucunu çıkarmıştır.

Yüzme sonucunda bireylerde mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormonu salgılanması artmaktadır. Yüzmenin fiziğe etkileri olduğu gibi beynin stres seviyesini azalttığı da gözlenmektedir. Sinirsel gevşemeler ve rahatlamalar, ruhsal olarak çok daha iyi hissetmeleri sağlanmaktadır. Sinirlilik, öfke gibi durumlarda azalmaktadır. Suda yapılan doğumlarda bilindiği üzere ağrı eşikleri çok alt seviyelerde kalmıştır.

Duygusal Rahatlığı Sağlayan Yüzme Aktiviteleri

 Yüzme etkinliği yapan kişiler yüzdükten sonra daha kolay uykuya dalmışlardır. Bu da yüzmenin faydaları nelerdir diyenler için psikolojik faydaları olduğunu göstermektedir. Yüzme sporuna erken yaşlarda, çocukluk çağında başlandığında ruhsal ve fiziksel gelişim olumlu yönde etkilenecektir. Yüzme etkinliğini suda yakalamaca şeklinde yapmak çocuklara hem oyun izlenimi verecek hem de kısa sürede etkinliğe adapte olmalarını sağlayacaktır.

Su içinde geçirilen zaman bireylerin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Mutsuz bir şekilde havuza girilse bile yüzmenin insan moralini yükselttiği gözlenmiştir. Hem de fibromiyalji sorunundan rahatsız olan kadınlarda depresyon ve sinirlilik hali sık gözlendiğinden bu durumu azaltmaya yardım etmektedir. Yüzmek hamile kadınlarda mental sağlığı da geliştirmektedir.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın