Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzmeden Önce Beslenme

Yüzmeden Önce Beslenme

Yüzmeden Önce Beslenme Şekilleri

Yüzme  den önce beslenme şekli hafif olmalıdır. Örneğin yüzmeye gitmeden iki saat önce yemek yenmelidir. Yemekte daha çok sebze ve salata ağırlıklı beslenmek gerekir. Yemekten sonra iki saat kan beyin ve kalp damarlarından uzaklaşır. Bu sebeple yediğiniz yemeklerin öğütülmesi en az iki saatinizi alır. Yemek üzerine çalışma yapmak kalp, tansiyon ve benzeri sorunları olanlar için tehlikeli olabilir. Yalnız bu tehlikeler sorun yaşamayanları da etkileyebilir. Aç karnına çalışmanın bir zararı yoktur. Ama diyabet hastası iseniz ve suda kriz geçirme riskiniz varsa asla bir şeyler yemeden suya girmeyin.

Yüzerken Su İhtiyacı Doğar mı?

Yüzerken su ihtiyacı olma ihtimali yüksektir. Çünkü vücut hareket ettikçe terleyecektir. Ne kadar su içinde olsa da vücut hareket esnasında terler ve su kaybeder. Bu sebeple suya giren ve yüzen kişinin susaması olası bir ihtimaldir. Bu sebeple suya girmeden önce hem su ihtiyacınızı karşılayacak hem de tadıyla size enerji verecek meyve sularını yüzmeye başlamadan on beş yirmi dakika önce alabilirsiniz.

Yüzerken Su İhtiyacı Artarsa Ne Olur?

Yüzerken susarsanız genellikle vücudunuz susuz kaldığı için bitkin düşecektir. Bunula birlikte baş ağrısı ve genel bir isteksizlik doğacaktır. Bu sebeple susadıkça su veya egzersiz esansınsa bir kaç yudum olmak kaydı ile su içilebilir. Anında fazla su içilmesi midede gereksiz bir şişkinlik ortaya çıkaracak ve mide içerisinde küçük spazmlara yol açacaktır. Bu nedenle yavaş ve yudum yudum içmek en doğrusudur.

Vücutta Su ve Tuz Kaybı

Yüzerken vücutta su ve tuz kaybı oluşması olası bir durumdur. Bu durumda vücuda su ile birlikte tuz kaybını da azaltacak besinler alınmalıdır. Eğer bu besinler yeterli gelmez ise tuz tabletleri ile takviye yapılması şarttır. Bu tür sorunlar sporcuda performansı bozucu, rahatsızlıklar oluşturabilir. Bu sebeple yüzmeye başlamadan önce tüm önlemlerin alınması gerekir. Özellikle su sporcularını su ihtiyacını mutlaka gidermesi gerekir. Aynı şekilde tuz ihtiyacı da öyledir. Yoksa zamanla kalp ve damar rahatsızlıklarına  davetiye çıkarabilir ve sevdiğiniz sporu bir daha yapamayabilirsiniz.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın