Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzme Çeşitleri ve Teknikleri

Yüzme Çeşitleri ve Teknikleri

Yüzme Çeşitleri

Yüzme sporunun çeşitleri vardır. Herkes yüzerken rahat ettiği pozisyonda yüzmeyi tercih eder. Yüzmenin birçok tekniği vardır. Ama bunlar içinde en çok kullanılan modeller sırtüstü, kurbağalama, serbest, kelebek, yan kulaçtır. Kelebek ve yan kulaç genellikle usta yüzücülerin kullandığı yüzme yöntemleridir. İlk yüzme havuzu 1828 yılında İngiltere Liverpool’ da yapılmıştır. Daha sonra İngiltere’ yi Amerika takip etmiş ve iki ülke arasında olimpiyatlar ve şampiyonalar düzenlenmiştir. Ülkemizde ise ilk yüzme havuzu 1960 yılında açılmıştır. Daha sonra yüzme ihtisas kulüpleri kurulmuş ve serbest yüzme kursları açılmıştır.

Serbest Yüzme

Serbest yüzme şekli ile yüzücü suya paralel bir şekilde ve yüzükoyun durumdadır. Kollar bitişik olarak baş seviyesinde bir ileri bir geri gezdirilir. Bu tarz yüzme şekli daha çok orta ve kıssa mesafeli yüzme yarışlarında kullanılır. 100m, 200m, 400m, 800m serbest yüzme müsabakaları yapılır.

Sırtüstü Yüzme Stili

Sırt üstü yüzme stilinde beden suyun üzerinde ters olarak kalır. Kollar başın iki yanında dairesel hareketler ile ilerlemeyi sağlarken eller palet şeklinde açılarak bir kürekmiş gibi suyu iter ve sürat kazandırır. Kollar aynı anda da hareket edebilir, nöbetleşe de hareket edebilir.

Kurbağalama Yüzme Stili

Kurbağalama yüzme daha çok kulaç atma yöntemi ile yüzme şeklidir. Bu yüzme şekli ile her yaşta insan uzun mesafe yüzmeleri rahat bir şekilde geçebilir. Genellikle çocukların da ilk öğrendiği yüzme stilidir. Bu stil ile yüzmeye başlayan çocukların kol ve bacak gelişimleri kısa sürede hızlanır.

Yan Kulaç Yüzme Yöntemi

Yan kulaç yüzme stilini genellikle cankurtaranlar yapar. Çünkü onlar insanları kurtarmak üzere eğitilmişlerdir. Vücut su üzerinde yan bir şekilde durur. Bir kol suyun altında başın altından ileri doğru uzatılır diğeri ise bacağın üzerindedir.

Kelebek Yüzme Stili

Kelebek yüzme stilinde vücut suyun yüzeyinde yüzü koyundur. Kollar suyun içinden yukarı doğru dairesel hareketlerle ileri doğru hareket etmeyi ve ilerlemeyi sağlar. Bu yüzme şekli olimpiyatlarda sıkça kullanılan bir yüzme modelidir. Yüzme sporu ile kaslarınız çalışırken yağlarınız da kısa sürede erir.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın