Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzmede Dönüşler Nasıl Yapılır?

Yüzmede Dönüşler Nasıl Yapılır?

Havuzda Yüzerken Takla-Dönüş Yapma Teknikleri

Havuzda yüzmek önemli sportif faaliyetlerin başında gelmektedir. Pek çok kişi yüzme öğrenebilmek için havuz kurslarının yolunu tutmaktadır. Eğitimciler eşliğinde verilen yüzme derslerinde pek çok öğrenilmesi gereken konu bulunmaktadır.

Havuzda yüzerken takla-dönüş yapma teknikleri öğrenmek de mümkündür. Ancak nasıl yapılması gerektiği havuz hocaları tarafından gösterilmeli ve doğru bir şekilde takla-dönüş teknikleri uygulanmalıdır.

Havuzda Yüzerken Takla-Dönüş Teknikleri Nasıl Yapılır?

Profesyonel yüzücüler tarafından gerçekleştirilen takla-dönüşlerinin yapabilmesi için daha hızlı dönüş yapması ve zamanda kazanıyor olması gerekmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek için serbest stil kullanılmaktadır.

Serbest stil kullanılarak bir kol atımından sonra takla ile dönüşün tamamlanması gerekmektedir. Zamandan kazanmak isteyen yüzücülerin yapacakları en hızlı dönüş takla ile yapılan dönüşlerdir. Bu nedenle yüzücüler takla-dönüş teknikleri ile hem zamandan kazanmakta hem de kıvrak bir şekilde dönüş yapma imkanına sahip olmaktadır.

Havuzlarda sporcular parkur bittikten sonra dönüş yapabilmek için duvardan kuvvet alabilir ve duvardan kuvvet alarak dönüşünü gerçekleştirebilir.  Dönüşlerde duvara dokunmak kurallara aykırı bir uygulama olmadığı unutulmamalıdır.

Takla atarak, elle veya bacaklar duvardan destek alarak dönüşler yapılabilir ve hızlı bir şekilde yüzücülerin parkura devam etmesi sağlanabilir.

Taklayla Dönül İşe Duvardan Destek Alarak Dönüş Arasındaki Farklar

Taklayla dönüş veya duvardan destek alarak dönüş yüzme sporcularının sık sık kullandığı teknikler arasında önemli bir yere sahiptir.

Ancak duvardan destek alarak dönmek hız kazanmak açısından daha çok tercih edilmektedir. Takla ile dönüşlerde hız kaybetme durumları ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Sırt üstü Yüzmede Takla Dönüşü Tercih Edilir

Sırt üstü yüzen sporcuların dönüş taklası tercih etmesi zaman kazandıracaktır. Hatalı yüzüş ve hatalı dönüşün zaman kaybettireceği unutulmamalıdır. Sırt üstü yüzen sporcuların iki elinin duvara değmesi oldukça zor olduğu için takla dönüşü tercih etmesi gerekmektedir.

Sırt üstü yüzen sporcunun iki kolunun devreye girmesi yüzme kurallarına aykırı olabilmektedir. Bu nedenle tek el ile dönüş yapılması gerekecektir. Sırt üstü yüzücüleri için takla dönüş teknikleri’ nin doğru bir şekilde uygulanması yüzme stilinize uygun bir şekilde hareket etmenize yardımcı olacaktır.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın