Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzmede Balıklama Nasıl Atlanır?

Yüzmede Balıklama Nasıl Atlanır?

Havuzda Dalış Nasıl Yapılır?

Havuzda dalma tekniğini öğrenmek balıklama dalış, takla ve dönerek atlama gibi ileri düzey hareketlerin bir temelini oluşturacaktır. Bu nedenle yüzmeye ve dalmaya yeni başlayan kişilerin sık sık karşılaştığı durumlardan biri de korkudur.

Dalışın başarılı olabilmesi için önceki adımları mükemmel hale getirmek, vücut kontrolü sağlamak gerekmektedir.

Havuzda Dalmak için Neler Yapılmalı?

  • Havuzda dalabilmek için yapılması gerekenlerin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlıklı bir dalışa zemin hazırlayacaktır.
  • Havuzda dalış yapmak için öncelikle yavaş ve orta arası bir hızda 5 ile 10 dakika boyunca yüzerek ısınılması gerekmektedir.
  • Vücudun hem alt hem de üst kısmını harekete geçirecek bir stil belirlenmesi gerekmektedir. Vücudu harekete geçirecek stillerin başında; serbest stil, sırtüstü, kurbağalama, ya da kelebek stili gelmektedir.
  • Kafa üstü suya girmeye alışmak gerekmektedir. Bu nedenle 3 metrelik platformlarda oturur biçimde dalış yapmaya başlamalı ve dalışa alışmalısınız.
  • Oturur biçimde suya kafa üstü dalmaya başladıktan sonra ayakta temel dalış tekniği denenmelidir. Platformun ucunda suya dönük bir pozisyon alınmalı ve kollar omuz hizasında yanlara açılmalıdır. Ardından omuzları kalça ve ayak parmakları hizasında dengelemeli ve karın kaslarınızı sıkmalısınız. Ardında göğsünüzü dikleştirmeli ve kürek kemiklerini arkaya doğru ittirmelisiniz. Kafa dik olacak şekilde vücudu eğmeli ve ayak parmaklarıyla platformdan zıplamalısınız. Kolanızı suya dik hale getirdikten sonra avuç içlerini birbirine yapıştırmanız gerekmektedir.

Dalıştan Sonra Neler Yapılmalı?

Dalış gerçekleştirildikten sonra vücudun kendisini toplayabilmesi için 10 ile 15 dakikalık süre boyunca esneme hareketleri yapılmalıdır.

Esneme hareketleri yapılırken diz arkaları, kalçalar, sırt ve omuzlar gibi dalış esnasında çok kullanılan kaslara  ağırlık verilmelidir.

Havuzda Dalış Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Havuzda dalış tekniklerini uygularken bir cankurtaran veya sertifikalı dalış antrenörlerinin yanında olmaya özen gösterilmelidir. Dalış yapmadan önce doktora danışılmalı ve dalışla ilgili herhangi bir problem oluşturabilecek bir tıbbi durumun mevcut olup olmadığı araştırılmalıdır.

Dalış esnasında ısınma hareketleri yapmaya özen gösterilmeli, kişinin vücudunu zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Dalış için kişiler rahatlamalı ve psikolojik olarak kendilerini dalışa hazır hissetmelidir.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın