Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzme Yarış Analizi

Yüzme Yarış Analizi

Yarış Analizinde, bir çok farklı ve dünyaca kabul görmüş parametre değerlendirilir.
Bunlar arasında start time (15m), Stroke Length (for each half lap), Stroke Frequency, Stroke Count, Swim Velocity, Efficiency Index, Turn Time (2*7.5m) (for each lap), reaction time, dps gibi bir çok farklı parametre vardır.

SEC yarış analizlerinde lisanslı Dartfish Pro Suite 7 ve SwimWatch yazılımları kullanılmaktadır.

Tüm bu parametre ve ölçümlerin belirlenmesi, yazılım ve ekipmanlar, bu değerleri değerlendirecek, antrenmanda ve bir sonraki yarışta nasıl kullanılması gerektiğini belirleyecek bir uzman olması halinde değerlidir. SEC yarış analizleri Olimpik Antrenör Ali Can tarafından yapılmaktadır.

SEC yarış analizi çalışma süreci aşağıdaki şekildedir :

  • Yarış esnasında yüzücünün 3 farklı açıdan (sabit depar kamerası, hareketli geniş açı ve sabit geniş açı kameraları) görüntüleri kaydedilir.
  • Elde edilen görüntüler işlenerek Dartfish Pro Suite 7 ve SwimWatch yazılım ortamına aktarılır.
  • Yüzücünün yarış performansının teknik ve biyomekanik analizi, Olimpik Antrenör Ali Can tarafından yapılır.
  • Analizde, yarışmanın teknik anlamdaki tüm bölümleri için dünyaca kabul görmüş bilimsel parametreler değerlendirilir. Örnek olarak bir 50 metre serbest stil yarışında yüzücünün depar pozisyonu, reaksiyon zamanı, suya giriş zamanı ve mesafesi, 5m zamanı, 15 m zamanı, 20 m zamanı, 25 m 35m 40m ve 50m zamanlarındaki stroke rate, stroke frequency, stroke count, dps, efficiency index, turn time, finish time değerleri ile ölçümü ve her 5 ve 10 metrede velocity hesaplanması.
  • Tüm bu değerlerin değerlendirilmesi ile, yüzücünün antrenmanlarında ve sonraki yarışlarında nelere dikkat etmesi gerektiği, hatalarının nasıl düzeltileceği detaylı ve örnek videolar içeren bir rapor halinde sunulur.
  • Yarış analizi sonucunda yüzücü için bireysel anlamda bir yarış stratejisi geliştirilir.
  • Bu strateji çerçevesinde depar, dönüş ve yarışın diğer bölümlerini kapsayan teknik hataların düzeltilmesi ve teknik gelişim yönünde çalışmalar düzenlenir.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın