Perşembe , Eylül 21 2017
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Havuz Suyu Isısı ve Sıcaklığı

Havuz Suyu Isısı ve Sıcaklığı

Teknik terimlere bakıldığında havuzu suyu ısısı oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Tabi bu ısı durumu görece olarak değişebilmektedir. Havuz içerisinde yapılacak olan aktiviteye göre ihtiyaç duyulan ısı oranı da değişim gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse müsabaka yapılacak olan bir yüzme havuzu içerisindeki suyun ısısı normal oda sıcaklığından 1–2 derece aşağı çekilmesi durumunda, daha iyi yüzme zamanları elde edilmektedir.

 Isının Yüzücü Performansındaki Etkisi

Sıcak su içerisinde yüzücüler rehavete kapılabilmekte ve bu da onların yavaşlamasına sebep olmaktadır. Yüzme branşı içerisinde dünya rekorlarının saliseler ile ölçüldüğünü düşünüldüğünde su ısısının yüzücü performansındaki etkisini çok daha iyi anlayabiliyoruz. Bununla beraber yüzme takımı antrenmanları için de geçerli olmaktadır. Çok sıcak su ısısı sporcuların rahatlamasına yol açacağı gibi antrenman isteklerini de baltalayabilmektedir.

En Çok Okunanlar

Yüzme Kursları

Yüzme kursları günümüzde genellikle yüzme bilmeyen kişilerin tercih ettiği kurslardır. Bu kurslar yüzme havuzlarında verilir. …

Bir Cevap Yazın