Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Crawl: Serbest Yüzme Teknikleri

Crawl: Serbest Yüzme Teknikleri

Yüzme sporu küçük yaşlardan itibaren başlayan ve ileri yaşlarda dahi büyük bir rahatlıkla devam ettirilebilen sporların başında gelmektedir.

Yüzme sporu temel beden gelişimini sağlayan spor dallarından biridir. Tüm vücut kaslarının kullanılabildiği yüzme sporunda sağlık ve spor kavramları bir arada kullanılmaktadır.

İnsanın doğasına en kolay şekilde uyum sağlayabilen ve kolay bir spor olan yüzme, yürümek kadar doğal bir spor olarak gösterilmektedir.

Crawl: Serbest Yüzme

Yüzme kurallarının iyi bilinmesi sporcuyu çeşitli sakatlıklardan ve sorunlardan korumaktadır. Birçok yüzme kuralı bulunmaktadır. İyi bilinmesi gereken yüzme kurallarının başında;

  • Vücudun sudaki durumu
  • Kolların durumu,
  • Nefes hareketleri,
  • Kol çekişleri,
  • Ellerin durumu,
  • Ayak vuruşları

Vücudun Sudaki Durumu

Su üzerindeki uzanış durumu kolay bir yüzme imkanı sunmaktadır. Bu nedenle vücut pozisyonunu düzgün olması ve ayakların etkili bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir.  Doğru olmayan vücut durumu sonrasında yüzücünün hızının kesilme sorunu ortaya çıkar.

Kolların Durumu

Kol açıklığı uygun olmalıdır. Uygunsuz kol açıklığı kulaçların ritmini bozar ve ters yönde hareket etmeye neden olur. Ayrıca uygunsuz kol açıklığı nedeniyle vücut direnci ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Nefes Hareketleri

Nefes almak isteyen sporcular başlarını sudan kaldırmamalı, sade yana döndürmelidir. Başını döndürürken aşırıya kaçılmamalı, yalnızca ağzın sudan çıkması sağlanmalıdır. Nefes alış verişleri sakin bir şekilde yapılmalı, eforsuz ve ritim hareketleriyle gerçekleştirilmelidir.

Kol Çekişleri

Üç adet kol çekiş tipi bulunmaktadır. Dirsekten bükülü kol çekişi, düzgün kol çekişi ve düzgün çekiş. Dirsekten bükülü kol ile ekiş en zayıf ve en kötü kol çekişi olma özelliğine sahiptir.

Ellerin Durumu

Yüzme esnasında ellerin kıvrak değil düz olması gerekmektedir. Elin kelepçe şeklinde tutulmaması gerekmektedir. Aksi halde çekiş gücünü yavaşlatacaktır.

Yüzmede Ayak Vuruşları

Ayak vuruşları yüzerken ilerletici bir etki yaratmak için kullanılmamaktadır. Suda yatay bir durumda kalmayı sağlayan ayak vuruşları, ayakların batmasını önler ve yüksekte kalmasını sağlar.

Ayak vurma hareketinin bütün kontrolü kalçada olduğu unutulmamalı ve doğru ayak vuruşları yapılmalıdır.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın