Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Apnea: Uzun Süre Nefes Tutma Tekniği

Apnea: Uzun Süre Nefes Tutma Tekniği

Yüzme oldukça eğlenceli ve sağlıklı sportif faaliyetlerden biridir. Ancak yüzme öğrenmek kadar dalış yapma ve nefes tekniklerini öğrenebilmek de çok önemli bir yere sahiptir. Su altında daha uzun süre kalabilmek için nefes tutma alıştırmaları yapmak gerekmektedir.

nefestutma-300x260Apnea su altında nefes tutma teknikleri arasında en önemli yere sahip olan yöntemlerden biridir. Hiperventilasyon egzersizleri içeren apnea yöntemi sayesinde vücudun karbondioksit miktarı uygun bir seviyede tutulur ve daha fazla nefes alınması sağlanır.

Su Altında Daha Fazla Nasıl Nefes Tutulur?

Yüzme faaliyetlerine devam eden kişilerin yüzme faaliyetlerinde ihtiyaç duydukları su altı dünyasında nefes tutma süresi hayati öneme sahip olan konuların başında gelmektedir. Su altı dünyasında nefes tutma süresine apnea adı verilmektedir.

Temel eğitim alan kişiler için apnea antrenmanları dinamik ve statik olarak yaptırılmaktadır. Apnea teknikleri hiperventilasyon içerdiği için tehlikelidir. Herkes apnea tekniğini denerken kendi sorumluluğu altında deneme faaliyetlerini sürdürmektedir.

Karada Hareketsiz Apnea Çalışmaları

Karada hareketsiz apnea çalışmasına başlarken bayılma gibi sorunların önüne geçebilmek için yatarak bu çalışmaları yürütmek daha uygundur.  Bu egzersizleri gerçekleştirirken bir saate veya kronometreye ihtiyaç duyulmaktadır.

Egzersiz esnasında iyi bir konsantrasyona ve sakinliğe sahip olmanız egzersizin başarısı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Karada Hareketsiz Apnea Çalışması Nasıl Gerçekleştirilir?

  • Yatağa uzanıp rahatladıktan sonra normal tempoda nefes alıp verin
  • Nefes alıp verme çalışmasını 5 dakika sürdürün
  • Ardından peş peşe 3 kere derin nefes alıp verme işlemini gerçekleştirin
  • nefesi aldıktan sonra ciğerlerinizi güçlü bir şekilde boşlatın
  • Ciğerlerini boşalttıktan sonra tekrar nefes alın ve ciğerlerinizi oksijenle doldurun
  • Ciğerleriniz oksijenle dolduktan sonra nefesinizi tutun ve kronometreyi çalıştırın.
  • Havasızlık dayanılmaz boyuta geldiğinde nefes alın ve kronometreyi durdurun.
  • Rahatlayabilmek adına birkaç defa hızlı bir şekilde nefes alıp verin.
  • Tekrar nefesinizi tutup egzersizlere devam edebilmek için kendinize zaman tanımalısınız. Tekrar nefesinizi tutmadan önce 3 dakika boyunca derin ve normal boyutta nefes almalı ve dinlenmelidir.
  • Bu çalışmayı 4-5 defa denemeli ve her defasında nefes tutma sürenizin uzadığını görmelisiniz.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın