Pazartesi , Haziran 18 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzerken Nefes Nefese Kalıyorum

Yüzerken Nefes Nefese Kalıyorum

Yüzmede hangi teknikle yüzerseniz yüzün düzgün ve doğru nefes almasını bilmiyorsanız başarılı sonuçlar elde edemezsiniz. Yüzmenin asla vazgeçilemeyen kuralları vardır ve nefes almayı bilmek en önemli kuralların başında gelmektedir. Suyun içinde nefes alamayacağınıza göre dışarıdayken nefes alıp suya başınız değdiği zaman havayı dışarı ağız yolu ile vermelisiniz.

Serbest yüzmede nasıl nefes alınır denince akla bu teknik gelmelidir. Kollarınızdan biri suya değdiği anda nefes almanız en uygun olanıdır, serbest stilde yüzenlerin başlarını suyun tam hizasında tutmaları, çok rahat bir pozisyonda yüzmeleri şarttır. Başını ileriye doğru kaldıran yüzücülerin ayakları suya batacak ve hız kaybederek başarılı olamayacak ve suyun içine gireceklerdir.

Rahat, suya tamamen paralel konumdayken sağ veya sol tarafa başınızı çevirerek nefes alabilirsiniz. Yüzmenin altın kuralıdır, nefes ağızdan alınır, ağız ve burundan verilir, burundan nefes vermek ciğerler için çok iyidir, performansınızı arttıracaktır.

Serbest yüzmede nasıl nefes alınır teknik olarak bu şekilde anlatılabilir. Aslında yüzme kurslarında eğitmenlerin sizlere gösterdiği dersler doğrultusunda nefes alıp vermeyi yapmalısınız. Teknik yüzmenin kurallarına uyarak hızlı ve sorunsuz yüzmeler sizleri bekliyor.

Henüz öğrenme aşamasındaysanız, kendi başınıza da havuzda çalışabilir ve suyun altında kalmayı, nasıl nefes alıp vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz, havuzun kenarına tutunarak kollarınızın da yardımı ile derin bir nefes aldıktan sonra kendinizi suyun içine çekin ve çıkarken nefes vermeye çalışın.

Serbest yüzmede nasıl nefes alınır ? Yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi başı kaldırmadan, sağ veya sol taraftan ( kişilere göre değişir)kolunuz suya tam girerken ağzınızla nefes alarak suyun boşluğundan yararlanarak burnunuzla vermelisiniz. Ne kadar doğru nefes alıp verirseniz yüzmede de o kadar başarılı olursunuz.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın