Cuma , Nisan 20 2018
Ana Sayfa / Yüzme Blog / Yüzme Korkusu Nasıl Yenilir?

Yüzme Korkusu Nasıl Yenilir?

Birçok insanda yüzme korkusu var, maalesef Türkiye’nin 3 tarafı da denizlerle çevrili olmasına rağmen halkın büyük bir bölümü yüzme bilmemektedir ve sebebin de sudan korkma olduğunu biliyoruz. Aslında basit bazı fizik kurallarını bilenler suyun kaldırma gücü olduğundan da haberdar olmalıdırlar, koskocaman gemiler bile batmadan suyun üzerinde durabiliyorsa küçücük insanlar neden durmasın ki?

Suyu sevmeli korkmadan yaklaşmayı öğrenmeliyiz, suda hiçbir hareket yapmasanız bile batmadan durabilirsiniz o sizi kaldırır zaten. Güvendiğiniz bir insanla beraber suya girmeye çalışın veya bir yüzme öğretmeninden ders almayı deneyin. Yüzme korkusu nasıl yenilir sorusu sudan korkmamakla olabilir.

Suya yaklaşmalı, eğer denizdeyseniz yavaş, yavaş ilerlemeyi denemelisiniz, havuzda yüzmeye çalışıyorsanız da önce suya alışma çalışmaları yapmalısınız. Ondan sonra bütün vücudunuzu suya sokmaya başlamalı ve kendinizi güvendiğiniz kişinin ellerine teslim etmelisiniz, o sizi her hangi bir batma anında yakalayıp çekecektir. Yüzme korkusu nasıl yenilir yavaşça alışarak, suyu severek yenilebilir.

Yüzme aşamasına gelince de suya paralel durmak yapılması gereken en doğru harekettir. Başınızı hep ileri doğru uzatmayın, batarsınız, nefes alış verişlerinizi kafanızı sağa veya sola çevirerek doğru zamanlarda yapmalısınız. Başınızı her ileriye doğru kaldırışınızda ayaklarınızla olan koordinasyonu bozulacak ve dibe doğru çökmeye başlayacaksınız.

Eğer bütün bu söylediklerimizi uyguladıysanız yavaştan hareketler yaparak yüzmeye geçebilirsiniz. El ve ayaklarınızı birlikte hareket ettirmeli, elinizle suyu kendinize doğru çekerken ayaklarınızla da iterek ivme kazanmalısınız. Yüzme korkusu nasıl yenilir? Cesaretle yenilir, kendinizi suya bıraktığınız zaman göreceksiniz ki su sizi zaten kaldırıyor, paniklemeden yavaş hareketlerle suyun üstünde kalarak yüzmeye çalışmalı ve boğulacağınız düşüncesini aklınızdan çıkarmalısınız. Ondan sonra göreceksiniz ki her şey kendiliğinden gelişecektir.

En Çok Okunanlar

Ata Yüzme Spor Kulübü Kursları

Yüzerek sağlıklı kalın, yüzerek eğlenceli zamanlar geçirin, yüzerek beden, ruh ve zihin bütünlüğünüze katkıda bulunun. …

Bir Cevap Yazın